AKTUALNOŚCI


 

MAZURY I BIEBRZA ZAGROŻONE! PETYCJA
Kilkanaście organizacji społecznych z całej Polski złożyło dziś oficjalną petycję[i] o wstrzymanie trwających aktualnie prac nad planowaną drogą…
Czytaj więcej

RDOŚ WS. WARIANTU B DROGI S16
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zawiadamia o wszczęciu na wniosek Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z…
Czytaj więcej

 

/div>

 

ŚLEDŹ NAS NA FB >>

MÓWIMY NIE DLA MIĘDZYNARODOWEGO TRANSPORTU CIĘŻAROWEGO PRZEZ SERCE MAZUR!

DLACZEGO PROTESTUJEMY?

To nie jest droga dla Mazur, to droga przez Mazury. S16 ma być częścią międzynarodowego korytarza tranzytowego, który – zgodnie z danymi GDDKiA – już w pierwszym okresie eksploatacji przyciągać ma trzy do czerech tysięcy tirów dziennie.

Dla mieszkańców Mazur będzie trudnodostępna – wyłącznie przez węzły – a więc nieprzydatna. Nie o taką drogę zabiegają lokalne samorządy. S16 to cios w ekonomię Mazur. To pozbawienie środków do życia mieszkańców wielu miejscowości położonych w jej sąsiedztwie. Ekspresówka nie przyciągnie nowych turystów, tylko ich odstraszy.

CZEGO OCZEKUJEMY?

Rozpoczęcia rzetelnej, uczciwej rozmowy o potrzebach komunikacyjnych Mazur. Bez upartego powielania starych, złych schematów. Bez prób skłócenia samorządów i społeczności. Oczekujemy stworzenia strategii zrównoważonego transportu na obszarze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Budowy nowych „szytych na miarę” połączeń regionalnych oraz remontów i modernizacji istniejących dróg – przede wszystkim DK 16 na odcinku Mrągowo – Orzysz – Ełk.Chcemy wzmocnienia nawierzchni, poszerzenia poboczy, likwidacji niebezpiecznych zakrętów, wyprowadzenia drogi z terenów zamieszkanych oraz odcinkowego wprowadzenia dodatkowego pasa umożliwiającego wygodniejsze i bezpieczniejsze wyprzedzanie. Skierowania ruchu tysięcy tirów poza Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

KIM JESTEŚMY?

Jarek z córką Elizą

Mieszkają w Rybicalu w gm. Ryn. Jarek prowadzi działalność gospodarczą w branży turystycznej, jest żeglarzem. Eliza uczy się w liceum w Giżycku, podobnie jak tata kocha żeglarstwo.

Maciej

Mieszkaniec Bartoszyc, geodeta, tata. Miłośnik mazurskich terenów znanych mu od dziecka, spokoju i natury.

 

Dominika z córką Marysią

Mieszkają w Mikołajkach. Dominika jest ceramiczką, żeglarką i polarniczką. Marysia ma 3 latka, uwielbia kąpiele w jeziorze i czytanie książek wspólnie z mamą.

Piotr

Mieszkaniec Mikołajek, pracownik stacji badawczej PAN, wieloletni piłkarz klubu Kłobuk Mikołajki, żeglarz, wodniak, tata.

 

Justyna

Mieszkanka leśniczówki w gm. Skorupki w gminie Ryn. Gospodyni, mama, miłośniczka przyrody Mazur i spokojnego tempa życia.

Marek

Mieszkaniec Czerwonek w gm. Mrągowo. Emeryt, miłośnik kina i aktywista społeczny.

Ewa

Mieszkanka Rynu, przedsiębiorca budowlany (Okna Jocz). Miłośniczka sportów zimowych, uprawia narciarstwo biegowe, należy do grupy morsów.

Marcin

Mieszkaniec Ogródka w gm. Orzysz. Były zawodnik w skokach przez przeszkody. Hoduje konie jest żeglarzem i instruktorem żeglarstwa.

Dorota

Mieszkanka Kosewa w gm. Mrągowo. Pedagog z wykształcenia, trenerka umiejętności społecznych. Prowadzi ośrodek wypoczynkowy.

Dariusz

Mieszkaniec Ściborek w gm. Banie Mazurskie, indianista, ekolog, harcerz, survivalista, biegacz długodystansowy, mors, propagator zdrowego stylu życia. Prowadzi hodowlę psów rasy husky.

Marek i Karolina

Mieszkańcy Mikołajek. Marek jest stolarzem, współtwórcą Przechowalni Marzeń, w wolnym czasie wędkuje.
Karolina prowadzi bistro, jest przewodniczką po Mazurach, interesuje się historią i kulturą regionu.

Mirek

Mieszkaniec Rynu, samorządowiec, wieloletni nauczyciel. Żeglarz, instruktor żeglarstwa, pasjonat strzelectwa i historii Mazur.

WIĘCEJ

jak możesz nam pomóc uratować mazury?

01.

Polub nasz profil na FB „Ratujmy Mazury”

Od razu zaproś znajomych. Wyjaśnij im w kilku słowach, co planują drogowcy i dlaczego warto pomóc.

02.

Podpisz petycję

Petycję możesz podpisać w wersji papierowej lub elektronicznej na stronie. Petycję znajdziesz na naszej stronie wybierając z menu "petycje".

03.

Przyklej naklejkę na tył samochodu

Skąd ją wziąć? Jak zdobyć naklejkę dowiesz się wybierając z menu "pobierz materiały". Pokaż całej Polsce, że popierasz naszą akcję!

04.

MASZ WIĘCEJ CZASU, CHCESZ POMÓC MAZUROM?

Napisz do nas mail, skontaktujemy się, porozmawiamy.

05.

PROWADZISZ HOTEL/KAWIARNIĘ/AGROTURYSTYKĘ I CHCESZ NAS WSPIERAĆ?

Doskonale! Twojej pomocy potrzebujemy szczególnie. Wejdź w zakładkę [pobierz materiały]. Sprawdź, gdzie możesz odebrać ulotki, plakaty i naklejki. Powieś plakat, rozdaj ulotki i naklejki na samochód. Zachęcaj do podpisania petycji. Szukamy miejsc w całej Polsce, które będą nas wspierać. Od Giewontu po Hel.

RATUJMY KRAINĘ WIELKICH JEZIOR!

NIE DLA TRANZYTU PRZEZ SERCE MAZUR

Coraz realniejsze stają się plany budowy drogi
szybkiego ruchu przez serce Mazur. Biegnąca po
gigantycznych estakadach czteropasmowa droga
zniszczy siedliska cennej przyrody i krajobrazu
tegounikalnego miejsca. Uratuj je z nami
– podpisz petycję do ministrów środowiska i infrastruktury!
#RatujmyMazury

PODPISZ PETYCJĘ

TE MIEJSCA ZNIKNĄ


Muntowo

Jedna z najwyższych moren czołowych na Pojezierzu Mazurskim. Zostanie zniszczona ze względu na budowę mostu nad jeziorem Juksty – od 15 lat objętym zakazem używania silników spalinowych.Po zachodniej stronie jeziora ucierpią miejscowości: Poręby, Czerwonki, Piotrówka, po wschodniej – Śniadowo i Pełkowo.

Kosewo

Niewielka miejscowość położona pomiędzy jeziorami: Probarskim (objętym strefą ciszy), Kuc i Juksty. Jedno z wielu miejsc, które po wybudowaniu S16 utracą potencjał turystyczny, a ich mieszkańcy – środki do życia. Drogę zaprojektowano w odległości kilku metrów od pensjonatów. Szkoła zostanie odcięta od reszty wsi.

Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo

Od linii Śniadowo – Zawada – Kosewo na wschodnim brzegu jeziora Juksty zaczyna się obszar Natura 2000, który ma zostać przecięty trasą S16.

Notyst, Jezioro Ryńskie, Mrówki i zatoka Skanał

Zniszczony zostanie słynny punkt widokowy. Położone na drugim brzegu Mrówki utracą swój potencjał turystyczny. Planowany tu most odetnie ruch żeglarski do Rynu. Droga przebiegnie tuż za zatoką Skanał, jednym z najpopularniejszych miejsc wśród żeglarzy. Tereny podmokłe będą musiały zostać zasypane.

Rezerwat Łuknajno

Jeden z najcenniejszych ptasich rezerwatów w kraju i Europie. Obszar Ramsar – mający znaczenie międzynarodowe, objęty ochroną UNESCO i siecią Natura 2000. Hałas tysięcy tirów w połączeniu z nocnym oświetleniem jednego z węzłów bezpowrotnie zniszczy naturalne warunki życia rzadkich i cennych gatunków ptaków.

Bagno Nietlice

Ostoja jest istotnym terenem lęgowym bielika, bociana czarnego, cietrzewia i kropiatki. Pobliskie gospodarstwa agroturystyczne goszczą wiele osób z zagranicy, przyjeżdżających obserwować ptaki. Od linii Śniadowo – Zawada – Kosewo na wschodnim brzegu jeziora Juksty zaczyna się obszar Natura 2000, który ma zostać przecięty trasą S16. Zmiana stosunków wodnych w okolicy będzie miała znaczący wpływ na ten obszar.

Most na jeziorze Orzysz

Zaprojektowany równie szkodliwie jak mosty na Jukstach, Jeziorze Ryńskim, Tałtach i Kraksztynie. Niedaleko przepływa rzeczka Orzysza. Konieczne będą wzmocnienie terenu, budowa nasypów i osuszenie terenów podmokłych.

Most na jeziorze Kraksztyn i węzeł Klusy

Podobnie jak mosty na Jukstach, Jeziorze Ryńskim, Tałtach i Orzyszu, konstrukcja zdominuje jezioro wraz z położonymi obok – objętymi zakazem używania silników spalinowych – jeziorami Druglin Duży i Lipińskim. Zaprojektowany niedaleko węzeł zniszczy krajobraz kulturowy wsi Klusy i Ogródek z Muzeum Michała Kajki.

Węzeł Chrzanowo

Wieś Chrzanowo z zabytkowym kościółkiem zostanie przecięta zapro- jektowanym przez drogowców skrzyżowaniem. Położone tu zbiorniki wodne zamierza się co najmniej częściowo zasypać. Koło Chrzanowa trasa ma przeciąć obszar Natura 2000 „Jezioro Woszczelskie”.

mazury cud natury - możemy je uratować

Image

Lorem ipsum dolor sit amet.

KONTAKT
ADRES DO KORESPONDENCJI:
RATUJMY MAZURY
POCZTOWA 33
11-730 MIKOŁAJKI
WYŚLIJ NAM WIADOMOŚĆ